Персональний сайт вчителя
української мови та літератури
Яблуницького ЗЗСО І-ІІ ст.
Додюк Марини Федорівни
День української писемності та мови
«Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування.”
Панас Мирний
9 листопада - День української писемності та мови. Це свято було встановлено указом президента України в 1997 році і відзначається щороку на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.
Традиційно, в Яблуницькому ЗЗСО активно відзначили День писемності, зокрема учні писали Всеукраїнський радіодиктант національної єдності, поринули в прес-експрес «З історії виникнення письма», також проводилися цікаві мовні ігри «Слово до слова – зложиться мова» та розгадування кросвордів і ребусів «Наша мова – загадкова», взяли участь у флешмобі «Мова – душа народу!». Також, учні закладу мали змогу проявити свої здібності у конкурсі знавців української мови ім. П. Яцика.
Проведені заходи ознайомили учнів з історією виникнення української писемності та мови, довели, що рідна мова – це духовна святиня, сприяли розвитку у дітей почуття національної гідності, танародної мудрості, виховували любов до краси і гармонії рідного слова.
Участь у мистецькій акції-реконструкції «Українка у фокусі ХХІ століття»
Тішся, дитино, поки ще маленька.
Ти ж бо живеш навесні,
Ще твоя думка літає легенька,
Ще твої мрії ясні.
Леся Українка
Учениця 3 класу Яблуницького ЗЗСО І-ІІ ступенів Кочерган Ірина взяла участь у мистецькій акції-реконструкції «Українка у фокусі ХХІ століття. У світлинах відтворено не лише зовнішність поетеси, а й короткі біографічні сюжети.
Приємні новини!
Навчальний рік вже завершився, проте учні Яблуницького закладу й досі отримують дипломи та призи за престижні конкурси.
І Міжнародний (ІInternational) (VІІ Всеукраїнський, ХVІІ Всекримський) фестиваль-конкурс учнівської та студентської творчості "Змагаймось за нове життя!", присвячений Лесі Українці.
Участь у Всеукраїнському конкурсі "Змагаймось за нове життя", присвяченому Лесі Українці
Здобувачі освіти Яблуницького ЗЗСО І-ІІ ступенів Кочерган Ірина (3 клас), Плегуца Ангеліна (6 клас) та Гаращук Марія (7 клас) взяли участь у VІІ Всеукраїнському (ХVІІ Всекримському) фестивалі-конкурсі учнівської та студентської творчості імені Марії Фішер-Слиж "Змагаймось за нове життя!", присвяченому Лесі Українці (керівники Марія Кочерган та Марина Додюк).
Переможці І Міжнародного (VII Всеукраїнського, XVII Всекримського) фестивалю-конкурсу учнівської та студентської творчості «Змагаймось за нове життя!"
Щиро вітаємо переможців І Міжнародного (VII Всеукраїнського, XVII Всекримського) фестивалю-конкурсу учнівської та студентської творчості «Змагаймось за нове життя!», присвяченого Лесі Українці Гаращук Марія, яка здобула ІІ місце та Плегуцу Ангеліну, яка має почесне ІІІ місце.
Вітаємо з перемогою!
Учениця Яблуницького ЗЗСО І-ІІ ступенів Гаращук Марія здобула почесне І місце в VІ обласному онлайн-конкурсі читців творів Юрія Федьковича (середня вікова категорія).
Керівники - Марія Кочерган та Марина Додюк.
Тиждень української писемности та мови
Щорічно 9 листопада в Україні відзначається День української писемности та мови.
Мова – це великий дар, це національне надбання, це доля народу. Вона залежить від того, як ревно ми всі плекатимемо її. Відомий український педагог Василь Сухомлинський писав: «Мова – це віконця, через які людина бачить світ. Багата мова – багатий духовний світ, розвинуте почуття краси слова – велика моральна культура. Убогість слова – це убогість думки, інтелектуальної, емоційної, естетичної товстошкірості».
Уже стало традицією щорічно відзначати Тиждень української писемности та мови в Яблуницькому ЗЗСО І – ІІ ступенів
Тиждень було розпочато тематичною лінійкою «Спочатку було слово…», на яку завітали Нестор Літописець та Кирило і Мефодій.
У бібліотеці для всіх учнів була розгорнена виставка «В джерелах слова – душі криниця, а рідна мова, як чарівниця», проведено конкурс «Дивосвіт», на якому учні представили власні казки, оповідання та поезії.
Здобувачі освіти мали змогу здійснити екскурс у минуле «Загадки писемного знака», побувати на уроці цікавих повідомлень «І возвеличимо на диво і розум наш, і наш язик» та «приготувати» поетичний коктейль «Звучи, наша мово, над світом крилато!»
Та особливо активно учні проявили себе в мовних баталіях «Пан Суржик наступає», лінгвістичній дуелі «Скажи без затримки» та конкурсі скоромовок-спотиканок.
З надзвичайною цікавістю здобувачі освіти створювали агітаційні плакати «Збережімо чистоту рідної мови» та фотоколажі «Краща мова єднання - українська».
Проте найзахопливішими перипетіями тижня стали мовні забавлянки "Найдзвінкіше слово рідне".
Завершився тиждень проведенням І етапу ХХ Міжнародного мовного конкурсі імені Петра Яцика та написанням Всеукраїнського національного диктанту єдності.
Дякуємо всім за участь в тижні! Ми свято віримо в те, що не зміліє ріка нашої мови ніколи, а слово рідне заграє новими гранями краси і довершеності!
Конкурс читців поезії Тараса Григоровича Шевченка
З метою опанування багатством української мови та літератури, популяризації творчої спадщини великого Кобзаря, виявлення та підтримки творчо обдарованих дітей, патріотичного виховання учні нашого закладу 5 березня 2020 року в Народному домі с. Яблуниця взяли участь у конкурсі юних читців поезії Т.Г.Шевченка.
Учасники конкурсу продемонстрували мистецтво живого слова, майстерне виконання, вміння відтворити характер виконуваного твору, виконували композицію за творами великого Кобзаря та співану поезію.
Журі конкурсу визначило переможців, які нагороджені грамотами та призами:
І місце – Дроняк Діана, учениця 9 класу (керівник Бельмега О. Ю., Кочерган М. М.);
ІІ місце – Петрик Маргарита, учениця 6 класу (керівник Ковбиш Н. Г., Додюк М. Ф.);
ІІІ місця отримали – Киверо Аліна, учениця 7 класу (керівник Бельмега О. Ю., Бельмега Т. С.);
Дутчак Мар’яна, учениця 7 класу (керівник Бельмега О. Ю., Бельмега Т. С.);
Новотна Ірина, учениця 7 класу (керівник Пилипко П. Т.);
Плегуца Ангеліна, учениця 5 класу (керівник Пилипко П. Т.);
Тищенко Катерина, учениця 4 класу (керівник Пилипко П. Т.).
Шевченківський тиждень
Минають роки й сторіччя, змінюються вірування і погляди людей, а великі надбання мистецтва надовго переживають своїх творців. Дійсно, є в нашій літературі імена, що не потребують ні пишних шат красномовності, ані високих означень та епітетів, бо вони входять у свідомість кожного з нас із самого малечку, як голос матері, як сонячне світло, як подих рідних просторів. До них належить ім'я геніального українського поета Тараса Шевченка.
У зв’язку з відзначенням 205-річчя від Дня народження Т. Г. Шевченка, із метою вшанування пам’яті реформатора української мови, основоположника української літератури, популяризації його літературної та мистецької спадщини, культурного розвитку молодих громадян України з 07.03 по 15.03.2019 року у Яблуницькому ЗЗСО проведено Шевченківський тиждень, який проходив під гаслом «Ми чуємо тебе, Тарасе, крізь століття… Тебе своїм сучасником звемо». Метою проведення тижня було показати велич і неповторність творчої спадщини Т. Шевченка, її значення для розвитку української літератури.
Відкрився тиждень урочистою лінійкою «Кобзарева пісня» (Додюк М. Ф.), на якій учні поринули у світ Шевченкової музики та прослухали пісню «Садок вишневий коло хати» у виконанні вчителів та учнів.
У шкільній бібліотеці був розгорнений книжковий вернісаж «Шевченко не поет, а голос душі українського народу» (Довганюк С. М.).
Вчителі української мови та літератури підготували учням інформаційні хвилинки «Вшановуємо великого Кобзаря».
Для учнів школи був проведений воркшоп до творів Шевченка «Креативна ілюстрація» (Бельмега О. Ю.), де дітлахи із захопленням поринули у світ творів Великого Кобзаря.
Серед школярів 5-7 класів було проведено літературне змагання «Поетичними стежками великого Кобзаря» (Бельмега О. Ю.). У фіналі перемогу здобули обидві команди. Гра тривала цілу годину і увесь час була напруженою та цікавою.
Шевченківський тиждень
Єдиний скарб у тебе – рідна мова.
Заклятий для сусіднього хижацтва.
Вона твого життя міцна основа,
Певніша над усі скарби й багатства.
П. Куліш
Уже традиційно в перші тижні листопада в нашому закладі урочисто проходить Тиждень української мови, приурочений до Дня української писемності та мови.
У рамках тижня пройшло багато різноманітних заходів: шкільні коридори були прикрашені висловами про мову, учні закладу та вчителі взяли участь у написанні ювілейного Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності, у шкільній бібліотеці була розгорнена книжкова виставка «Бринить, співає наша мова, чарує, тішить і п’янить».
Здобувачам освіти надзвичайно сподобалися книжкове дефіле «Мово моя солов’їна» та фотоквест «Розвивайся, звеселяйся, моя рідна мово! У барвінки зодягайся, українське слово!».
Також учні закладу здійснили короткий екскурс в історію рідної мови, переглянувши відеолекторій «Історія української писемності» та побувавши на уроці цікавих повідомлень «Чистота мови – чистота душі». А ребуси, кросворди, мовознавчі двобої стали основою жвавих обговорень, виру емоцій та висновків про значення української мови в житті громадян нашої держави.
Цікавим для учнів було проходження онлайн-тесту на знання синонімів, вікторини «Прислів’я та приказки» та участь у конкурсі мовного плаката «Я люблю свою мову»
Родзинкою святкування став челендж «Я люблю українську мову!».
Завершився тиждень участю школярів у І етапі Міжнародного конкурсу
ім. П. Яцика.
Ті, хто взяли участь в заходах, присвячених Дню української писемності та мови, зрозуміли, що знання рідної мови та вміння нею користуватися – це шлях до всебічного розвитку людини. Пам’ятаймо слова відомого грецького філософа Сократа: «Заговори, щоб я тебе побачив!»
Шевченківський тиждень
Андріївські вечорниці – одна з найцікавіших українських традицій, що крізь віки дійшла до нашого часу. Вони супроводжувалися веселими співами, довгими дівочими посиденьками, знайомствами і заграванням молоді.
В Яблуницькому ЗЗСО веселе зимове свято для молоді з піснями, іграми та ворожіннями підготували й провели вчителька української мови та літератури Додюк Марина Федорівна та вчителька зарубіжної літератури Ковбиш Наталія Гаврилівна.
Гості свята мали можливість поринути у давні часи, послухати традиції та прикмети свята і поворожити: на черевиках, кілках, каблучці, ложках, воскові та ін. Дівчата одна з одної кепкували, жартували… Вірили – не вірили, а все ж трішки хвилювалися, бо всім в майбутньому хотілося заміж за молодого та гарного парубка. В аудиторії панували чудовий настрій та неповторна атмосфера.
На жаль, більшість народних звичаїв поступово забуваються та відходять у минуле, тож передаваймо від покоління до покоління ті традиції, якими ми можемо пишатися!
Відеомонтаж: педагог-організатор Кочерган М. М.
Ні! Я жива! Я буду вічно жити!
Світ не знав такої поетеси. Безсмертна іскра Прометея запала глибоко в її серце і загорілася ясним вогнем. В промінні цього вогню світ пізнав творіння української поетеси, сповненої незборимої сили заперечення зла і ствердження добра. Ця поетеса - Леся Українка. 25 лютого весь світ відзначав славний ювілей Дочки Прометея.
З метою популяризації та вшанування творчості відомої поетеси в Яблуницькому ЗЗСО І-ІІ ступенів був проведений тиждень суспільно-гуманітарного циклу, в рамках якого вчителі провели багато різноманітних заходів.
В коридорі нової школи була оформлена фотозона «До тебе, Україно, струна моя перша озветься!» (вчитель Додюк М. Ф.)
Також здобувачі освіти мали змогу почути багато цікавого про майстриню слова, переглянувши документальний фільм (вчитель Додюк М. Ф.).
Цікавим для учнів став фотоквест «Життя і творчість Лесі Українки» (вчитель Додюк М.Ф.).
А перлинкою тижня стало те, що учні закладу взяли участь в обласному конкурсі мистецької акції-реконструкції «Українка у фокусі ХХІ століття» (педагог-організатор Кочерган М. М.) та Міжнародному конкурсі «Змагаймось за нове життя!», присвячені 150-річчю з дня народження Лесі Українки ( Кочерган М.М. та Додюк М. Ф.)
Про Лесю Українку можна багато цікавого розповісти і дізнатися. ЇЇ життя – героїчна легенда, і творила її вона, перемагаючи важку хворобу, здобуваючи знання самоосвітою і творячи для нащадків таку неповторно прекрасну поезію. Справжня донька Прометея! Тож знаймо про неї, гордімося нею, берімо все найкраще від неї!
Заходи, присвячені Дню
писемності та мови
Єдиний скарб у тебе - рідна мова.
Заклятий для сусіднього хижацтва.
Вона твого життя міцна основа,
Певніша над усі скарби й багатства.
П. Куліш
9-го листопада ми відзначали велике свято - День української писемності та мови. Зазвичай в цей день в нашому закладі відбувається низка заходів, однак цього року через пандемію вони проходили в онлайн-форматі.
За давньою традицією учні та вчителі закладу приєдналися до написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності.
Також в онлайн-форматі стартував І етап Міжнародного конкурсу ім. П.Яцика
Учні закладу взяли участь у Всеукраїнському онлайн-конкурсі "Слово до слова"
Педагоги закладу теж долучилися до відзначення Дня писемності та мови, вони пройшли онлайн-тест "Знаю! Вмію!Розмовляю!"
А також приєдналися до челенджу, присвяченому Дню української писемності та мови.
https://m.facebook.com/groups/177368623143020/permalink/878454903034385/?sfnsn=mo&ref=share
Для нас рідна мова - це не тільки дорога спадщина, яка об'єднує в собі народну мудрість. Це наша гордість, бо все, що створено нею, увійшло в скарбницю загальнолюдської культури.